Home > Awards/Recognition > 2016-17 Award Winners > Individual and Team Achievement

Individual and Team Achievement

Congratulations to the winners of the CY2016 ASMC Achievement Awards!

This award category recognizes individuals and teams for outstanding accomplishments within one of the functional fields of membership.

Ernest J. Gregory Award
This year we are recognizing the outstanding leadership and service of Ernest J. Gregory to the defense financial management community in the designation of an award in his honor.  This award is presented to outstanding Comptroller/Deputy Comptroller who demonstrates dedication to leadership, operational excellence, professional development, ethics and mentorship.

The 2016 winner of this prestigious award is Major Kirsti M. Morris, CDFM . 

Accounting 

Major Command

Distinguished

Keith N. Shoaf

Meritorious

Lourdes M. Pamintuan, CDFM

Unit Under a Major Command

Distinguished

Melinda Jaynes

Meritorious

Joseph A. Salatino

 

Acquisition and Cost Analysis

Major Command

Distinguished

Major Ashley A. Housley, CDFM-A

Meritorious

Natasha L. Edwards

Unit Under a Major Command

Distinguished

Daniel Germony

Meritorious

James Scheible

 

Auditing

Major Command

Distinguished

Suzanne M. Pierce

Meritorious

Wilhilmina Romano

Unit Under a Major Command

Distinguished

Elaine Graham, CDFM

 

Budgeting

Major Command

Distinguished

Raymond C. Gaw

Unit Under a Major Command

Distinguished

Kimberly Luce, CDFM

Meritorious

Julia E. Arthur

Major Edith Coon

 

Comptroller/Deputy Comptroller

Ernest J. Gregory Award

Major Kirsti M. Morris, CDFM

Distinguished

Lt Col Jason Holcomb

Meritorious

Cheryl Robitaille, CDFM

 

Contractor Support

Distinguished

Stacey Sperow

Meritorious

Jody Jenkins

Jami Geragosian, CDFM

 

Finance

Major Command

Distinguished

Mahmud B. Islam, CDFM-A

Unit Under a Major Command

Distinguished

Edmund M. Kertilus

Meritorious

SSgt Samuel Spaethe

 

Intern/Trainee

Major Command

Distinguished

Amanda J. Schmersahl

Meritorious

Alexander Keifer

Shane C. Ryan

Unit Under a Major Command

Distinguished

Lauren E. Miller

 

Resource Management

Major Command

Distinguished

Scott W. Bauer, CDFM-A

Meritorious

Major Shawn Schulz, CDFM-A

Captain Michelle Snow, CDFM

Unit Under a Major Command

Distinguished

Christopher Underwood

 

Large Team

Distinguished: Transportation Working Capital Fund (TWCF) Cost Recovery Process Innovation Team

Team Lead: Timothy J. Landvogt

Team Members

Adam Analla

Jasolyn Evans

Katie Kizzire

Kelsey Klaus

Shannon Krievs

Harold Mitchell

Jordon Richter

Judy Schomaker

Pam Sellers

Chris Tancredi

Kyle Wiesemeyer

Meritorious: Nuclear Command, Control, and Communications (NC3)

Team Lead: Lt Col Jennifer Varga

Team Members

Stephanie Allen

Lt Col Kenneth Black

Otis Brown

TSgt Troy Campbell

Maj Mathew Chamberlain

Patrick Coley

Gale Funk

Maj Michael Harris

Arthur Hatcher

Ryan Hatten

Deborah Johnson, CDFM

Col Timothy Kodama

Col Joe Lindsey

Russell Mathers

Shane Neubauer

Capt Khalisha Savage

Stephanie Stults

Maj Terrence Wilson

Capt Cody Works

 

Small Team:

Distinguished: Flying Operations Budget Team

Team Lead: Colonel James R. Culpepper

Team Members:

Major Christopher J Brumfield

Justin W Collup

James B. Davis

Marianne O. Dreon

Major Nesta J. Garner

Derek C. Hojohn

Meritorious: DFAS-Cleveland Military Pay Operations – Navy Consolidated Summary Accounts (NCSA) Team

Team Lead: Tracy Hardman

Team Members:

Christine Cho

Linda Colvin

Amanda Miller

Calvin Painter

Erin Walker

Nonprofit Website Design Custom Web Design