Home > Awards/Recognition > 2015-16 Award Winners > Individual and Team Achievement Awards

Individual and Team Achievement Awards

Congratulations to the winners of the CY2015 ASMC Achievement Awards!

This award category recognizes individuals and teams for outstanding accomplishments within one of the functional fields of membership.

Ernest J. Gregory Award
This year we are recognizing the outstanding leadership and service of Ernest J. Gregory to the defense financial management community in the designation of an award in his honor.  This award is presented to outstanding Comptroller/Deputy Comptroller who demonstrates dedication to leadership, operational excellence, professional development, ethics and mentorship.

The 2015 winner of this prestigious award is Lt Col Phelemon Williams II, CDFM. 
 
Accounting
Maj Com
Distinguished
Kenneth Ritz
Meritorious
Captain Michelle Kim
Unit Under
Distinguished
Mario Gutierrez
Meritorious
Ronald W. Bell
 
Acquisition and Cost Analysis
Distinguished
Captain Zachary Peters
Meritorious
D. Mark Husband
Brian Rinehart
Scott W. Bauer, CDFM-A
 
Auditing
Maj Com
Distinguished
Vincent Smith
Meritorious
Michael Nicholson
Unit Under
Distinguished
Mary H. Tang
Meritorious
LCDR Kevin Beck
 
Budgeting
Maj Com
Distinguished
Captain Tarah Cotton
Unit Under
Distinguished
Captain Cesar Jesus
Meritorious
Paul Thompson
Gina Vela
 
Comptroller/Deputy Comptroller
Distinguished
Lt Col William A. Sullivan, CDFM-A
Meritorious
Paul S. Hilton
LCDR Chad R. Brick
 
Contractor Support
Distinguished
Theresa Humphrey
Meritorious
William Arnold, CDFM-A
 
Finance
Distinguished
TSgt Jonathan Mollison
Meritorious
Elizabeth Mendoza
Georgianna Luther
 
Intern/Trainee
Distinguished
1Lt Eric Artman
Meritorious
Helen King
Anthony Coco
Michelle L. Hyde
 
Resource Management
Maj Com
Distinguished
Virginia M. Thompson, CDFM-A
Meritorious
Mary Eisenhauer, CDFM
Unit Under
Distinguished
Virginia Singleton
Meritorious
SSgt Raymond T. Barkley
 
Large Team
Distinguished
DCFO Financial Improvement and Audit Readiness (FIAR) Infrastructure Team
Team Lead Alaleh Jenkins
Members:
Charlotte Beacham
Micky Chopra
David Dalenberg
James Davila
Joe Doyle
Maryla Engelking
Mobola Kadiri
Mary Kemp
Greg Little
Jim Maynor
Andrew Morgan
Katrina Rawls
Alice Rice
Kim Rouse
Ken Schulze
Terri Schulze
Brian Sykes
Shawn Sparks
 
Meritorious
UCFR Automation Team
Team Lead: Debra White-Johnson
Team Members:
Jeremy Bosso
Tom Breslin
Marc Davis
Bronson Gradowski
Hans Kennedy
Carrie Multerer
Ted Pennington
Merle Robinson
Horace Scruggs
Jim Siegrist
Rachel Steward
Tim Wisniewski
 
Small Team
Distinguished
USAAA JMTC Contracting Team
Team Lead: Joel Smith
Team Members:
Richard Bantly
Justin Pace
Chantale Williams
Ethan Williams
 
Meritorious
I&T AAA, Military Pay Operations – Leave and Earning Statement Development Team
Team Lead: Susie Kwon
Team Members:
Dale Byard
Ken Crocker
Rolando Gonzalez
Pavan Inabathini
Steve Jerin
Charles Muwallif
SSG Edgar Ochoa
Lynada Peeples
SSG Edgar Ochoa

Nonprofit Website Design Custom Web Design