Home > Awards/Recognition > 2013-14 Award Winners > Individual and Team Achievement Awards

Individual and Team Achievement Awards

 

Congratulations to the winners of the CY2013 ASMC Achievement Awards!

This award category recognizes individuals and teams for outstanding accomplishments within one of the functional fields of membership.

 

Accounting and Finance

Distinguished : Paul S. Schilling

Meritorious:

LT Karen E. Appel

Michele L. Buckley

LaVerne D. Green

 

Acquisition and Cost Analysis 

Distinguished: Natalie Myers

Meritorious:

Lisa A. Mably

J. Kimball Osborne

 

Auditing 

MAJOR COMMAND

Distinguished: Michelle D. Murray

Meritorious: 

Jacqueline R. Benningfield, CDFM

Thomas J. Wybierala

UNIT UNDER A MAJOR COMMAND

Distinguished: Dara Rosenfeld

 

Budgeting

MAJOR COMMAND

Distinguished: Lt Col Terri Sheppard

Meritorious:

Andrew M. Jepson

Kelly Meade

UNIT UNDER A MAJOR COMMAND

Distinguished: SSgt James S. Aguilar

 

Comptroller/Deputy Comptroller

Distinguished: Major Daniel P. Huffman, CDFM

Meritorious: LTC Michael Greenberg, CDFM-A

 

Contractor Support

Distinguished: Leon I. Smith

Meritorious: Harold W. Mitchell

 

Financial Systems

Distinguished: Kimberly Johnson

Meritorious: Michael K. Johnson, CDFM-A

 

Intern/Trainee

Distinguished: Brittney Coburn

Meritorious: Jennifer Patterson

 

Resource Management

MAJOR COMMAND

Distinguished: Tonya R. Parham, CDFM

Meritorious:

Lt Col Steven W. Clark

Major Jason E. Williams

UNIT UNDER A MAJOR COMMAND

Distinguished: Captain Ashley Housely, CDFM-A

Meritorious: Lt Col David L. Peeler, Jr.

 

Large Team

Distinguished: DoD FM Certification Program 

Team Leader:  Glenda Scheiner, CDFM-A

Team Members:

Debra Ogledzinski, CDFM-A

Rosie Tinsley

Sharlynn Kaina

Ivonne Reid-Borland, CDFM

Kristine Harris

Tracy Gifford

Steve Turley

Sharon Jackson

Dr Pamela Clay

Kellie O’Mara-Gordon, CDFM

Duane Parsons, CDFM-A

Dewey George, CDFM

Justin Chlan

David Herer

 

Meritorious:

Army Financial Management Optimization Task Force (AFMO) Task Force (TF) Study

Team Leader: Kristyn Jones

Team Members:

COL Jeffrey C. Powell

COL Darrell L. Brimberry

Morteza Anvari

Ivonne C. Reid-Borland

Ronald W. Robinson

Brian Jacobs

Ryan P. McDermott

Dr. Norma A. Brandon

Roosevelt H. Corpening 

LTC Matthew Johnson

LTC Pamela M. Fulton

LTC Donald E. Houston, Jr.

MAJ Bobby L. Patterson, Jr.

CSM Curtis W. Wesson

Renee L. Rhodes

Wayland E. Parker

Karl H. Kalb

Brandon C. Black

Paul Swicord

 

Small Team

Distinguished: Team Name:  DoD FMR Modernization (OUSD/C – Accounting & Finance Policy)

Team Leader: Donjette L. Gilmore, CDFM

Team Members:

Charlotte D. Beacham, CDFM

Sally C. Beecroft, CDFM

Samuel C. Carter, CDFM

Rose F. Dorcely

Maryla E. Engelking  

Maurice Wayne Goff 

Rhonda F. Meade, CDFM

Claire M. Nelson, CDFM

Jewel A. Simmons 

 

Meritorious:

Team Name:  Facilities Sustainment, Restoration & Modernization, and Demolition (FSRMD) Execution 

Team Leader: Suzanne Meyer

Team Members:

Katherine Buck

Jennifer Flores

Jose Rosales III

James Rumple

Angelita Vasquez

Teresa Vega

Nonprofit Website Design Custom Web Design